Pre lepšiu informovanosť ohľadne dôležitých a práve aktuálnych tém. Vrátťe sa na zoznam dôležitých informácií.
Čo je alergia?
Alergia je hypersenzitívna reakcia podmienená reakciou imunitného systému. Je to teda prehnaná, nadpriemerná reakcia imunitného systému na látky, s ktorými sa bežne stretávajú vo svojom prostredí. V priebehu vývoja imunity od narodenia až po dospelosť sa bunky imunitného systému učia odpovedať obrannou reakciou na to, čo by nám mohlo škodiť. Tiež sa učia tolerovať to, čo je pre nás neškodné. Látky, väčšinou bielkovinovej povahy, na ktoré imunitný systém odpovedá, sa nazývajú antigény. Tie, na ktoré precitlivený organizmus alergika reaguje alergickou reakciou (vytvára „alergické protilátky“ typu IgE), sa nazývajú alergény.
Pojem obrany alebo odolnosti je veľmi všestranný a opiera sa o rad dejov - začínajúc rozoznaním cudzorodej častice ,či molekuly, končiac vytvorením aktívnej obrany alebo tolerancie. Aktívna obrana zahŕňa okrem iného tiež tvorbu špecifických buniek a protilátok, ktorých úlohou je chrániť nás pred „votrelcom“ (pred škodlivými antigénmi) a eliminovať ho z organizmu.
V niektorých situáciách náš obranný imunitný systém svoju reakciu „preženie“, stratí kontrolu sám nad sebou a reaguje na látky, ktoré sú bežné a pre organizmus neškodné. Principiálne môžu psi a mačky podobne ako ľudia, reagovať alergicky takmer na všetko. Najčastejší pôvodcovia alergií sú roztoče, pele, bĺšie sliny, plesňe, potravinové alergény, hmyz a rôzne chemické látky, ktoré spôsobujú kontaktné alergie.
Najčastejšie alergické ochorenia u psa a mačky
Alergia na bĺšie kusnutie (FAD)
Je najčastejšou alergiou u psa, ale postihuje rovnako aj mačky. Postihuje psov rôzného veku a pohlavia, pričom väčšiu predispozíciu maju atopickí psi. Až u 80% atopických psov sa vyvinie po uštipnutí blchou alergická reakcia.. Látky, ktoré sú zodpovedné za túto hypersenzitivitu, sú bielkoviny obsiahnuté v bĺšich slinách. Klinicky sa prejavuje neustálym škrabaním a vylizovaním si zadných končatín, koreňa chvosta a zadnej časti chrbta. Neustálym vykusovaním sa poruší pokožka a otvára sa brána pre sekundárnu bakteriálnu infekciu. Koža je podráždená a zhrubnutá, chlpy sú vypadané, mo”žu sa tvoriť chrasty.
Atopická dermatitída (AD)
Je druhým najčastejším alergickým ochorením u psa, je vyvolávané alergénmi z prostredia, ako napríklad plesne, roztoče alebo rôzne pele. Alergény su prijímané dýchacími cestami alebo kožou, najviac jemnou kožou na menej osrstených miestach a miestach, kde bol kontakt najintenzívnejší (napr. packy). Prejavuje sa intenzívnym svrbením, postihnuté sú hlavne hlava, uši, končatiny a packy. Škrabaním a lízaním dochádza k druhotnej infekcii baktériami a plesňami, pričom sa vytvorí okruhlé bezsrsté hnisavé ložisko, ktorému sa hovorí aj “hot spot”. Predpoklada sa genetická predispozícia u teriérov, boxerov, zlatých a labradorských retríverov, buldogov, chow-chow a nemeckých ovčiakov.
Potravinová alergia
Na treťom mieste u psov a dokonca na druhom u mačky skončili alergie na zložky potravy. Alergény môžu byt rastlinného aj živočíšného pôvodu. Najčastejšie sa stretávame s reakciami na hovädzie proteíny a mliečne výrobky, následujú reakcie na sóju, jahňacie mäso, obilniny, rybu a ryžu. Charakteristickými prejavmi sú silné svrbenie, zápaly kože a uší, taktiež gastrointestinálne ťažkosti. Následkom je znížený apetít, opakujúce sa hnačky, zvracanie a nadúvanie.
Kontaktné alergie
Patria k menej častým alergickým reakciám na chemické látky, s ktorými prichádza zviera do kontaktu. Najčastejšie ide o čistiaci prostriedok na podlahy alebo prací prášok, aviváž, atd. Prejavuje sa silným svrbením a podráždenou kožou na miestach, ktoré boli v kontakte s alergénom, najčastejšie su to packy, okolie nosu a pysky.
Alergické reakcie po poštipaní hmyzom
Psi a mačky su lovci a je ťažko zabrániť im v lovení lietajúceho hmyzu. Najviac poštipaní je počas teplých mesiacov osou alebo včelou, najčastejším miestom je nos a pysky. Klinické prejavy môžu byt veľmi rôznorodé, od mierneho opuchu poštipaného miesta až po silný anafylaktický šok, ktorý môže skončiť smrťou. Preto je nevyhnutné v každom prípade vyhľadať pohotovosť.
Možnosti diagnostiky a terapie alergických ochorení
Základom terapie je zistenie a vylúčenie agensu, ktorý alergiu vyvoláva. Alergény ako pele, roztoče a potraviny sa dajú jednoducho zistiť z krvi. Výsledkom vyšetrenia je tabuľka nežiadúcich potravín, ktoré zo stravy vylúčime alebo rastlín s obdobím ich kvitnutia. Dôležitá je aj prevencia vnútorných a vonkajších parazitov. Bohužial sa alergie nedajú vyliečiť, dá sa s nimi však naučiť žiť.
Vyššie uvedený text je vlastníctvom kliniky BullyPet. Akékoľvek šírenie a využitie textu alebo úryvkov je povolené s podmienkou uvádzania ako zdroj informácie veterinárnu kliniku BullyPet spolu s URL linkou na domovskú stránku kliniky.