Pre lepšiu informovanosť ohľadne dôležitých a práve aktuálnych tém. Vrátťe sa na zoznam dôležitých informácií.
Falošná gravidita u feny.
Čo to vlastne je?
Pri pojme falošná gravidita alebo „pseudogravidita“ sa nejedná o ochorenie, ale o hormonálnu nerovnováhu u samíc. Vedci tvrdia, že vzniká ako následok „blahobytu“ naších domacich miláčikov. Neobmedzuje sa na žiadnu vekovú kategóriu ani na určité plemená, aj keď sa u menších, takzvaných „gaučových“ plemien pozoruje časťejšie.
Ako sa prejavuje?
Spravidla 7 týždňov po „háraní“ pozorujeme zmenené správanie. Niektoré fenky sú nepokojné, majú menšiu chuť do jedla, môžu byť agresívne na ostatných psov. Niektoré sú zase viac prítulne, svojho pána celý deň prenasledujú so zvláštnym hlasovým prejavom. Častokrát sa fixuju na nejakú hračku, ktorá im má nahradiť šťeňa, a dokážu si ju prenášať aj celý deň. Na fenke môžeme pozorovať zväčšenú mliečnu žlazu, často aj so sekréciou mlieka alebo čírej tekutiny.
Čo s tým?
Navzdory ľudovým poverám, normálna gravidita ani trochu nezabraňuje falošnej gravidite v budúcnosti. Môžnosti liečby samozrejme závisia od štádia a sily prejavov. V bežných prípadoch pomáha odstrániť hračky a fenku viac fyzicky zaťažiť. Napríklad dlhšími prechádzkami, aby nemala čas myslieť na „hlúposti“. Ak však má zväčšenú mliečnu žlazu a tečie z nej mlieko, musí veterinár okamžite nasadiť liečbu, lebo môže dôjsť k silným zápalom, čo býva veľmi nepríjemné a bolestivé. Najúčinnejšou prevenciou je kastrácia, ktorá je v niektorých prípadoch jediným riešením, keďže falošná gravidita opakovane spôsobuje zvieratám aj ich majiteľom enormný stres.