Pre lepšiu informovanosť ohľadne dôležitých a práve aktuálnych tém. Vrátťe sa na zoznam dôležitých informácií.
Jedovaté rastliny
Svokrin jazyk (Sanseviera gracilis)
Táto izbová rastlina obsahuje hemolytické saponíny a organické kyseliny. Je jedovatý pre psov, mačky, potkany a myši. Spôsobuje nevoľnosť, zvracanie, hnačku a rozpad červených krviniek.
Difenbachia (Dieffenbachia)
Obsahuje jedovaté alkaloidy, glykozidy, saponíny a nerozpustné kryštály kalciumoxalátu. Nebezpečná je celá rastlina a aj voda, ktorá rastlinou pretiekla. Je jedovatá pre všetky druhy zvierat a vtákov, môže dokonca spôsobiť ich smrť. Príznakmi otravy je zápal ústnej sliznice, zvracanie, krvavá hnačka, poruchy prehltávania a dýchania.
Dracena (Dracaena draco)
Saponíny obsiahnuté v rastline nie sú nebezpečné pre človeka, ale sú jedovaté pre psov, mačky a hlodavce. Spôsobuje zvracanie, nechutenstvo a ťažké hnačky.
Brečtan popínavý (Hedera helix)
Nebezpečné saponíny sa nachádzajú v bobuliach, ktoré sú veľmi nebezpečné pre všetky zvieratá a vtáky. Už po požití dvoch bobulí pozorujeme zvracanie, hnačku, nepokoj a kŕče. Pri väčšom množstve môže nastať šok a smrť.
Monstera (Monstera deliciosa)
Monstera obsahuje okrem jedovatých látok aj malé ihličky, ktorými sa tieto látky pri dotyku dostávajú do kože a spôsobujú hlboké zápaly kože a sliznice. Pri konzumácii je nebezpečná pre psov, mačky a hlodavce. Spôsobuje silné zápaly sliznice úst, žalúdka a čriev sprevádzané krvavou hnačkou, zvracaním, silným slinením a problémami s prehltávaním.
Fikus (Ficcus benjamina)
Kaučuk, furokumaríny a flavonoidy obsiahnuté v listoch rastliny, sú mierne jedovaté pre človeka a veľmi jedovaté pre psy, mačky, králiky a vtáky. U psov a mačiek pozorujeme silné slinenie, zvracanie, hnačku a nechutenstvo, pre králiky a vtáky je konzumácia listov spravidla smrteľná.
Filodendrón (Philodendron)
Pomocou kyselín a kalciumoxalátových ihličiek spôsobuje filodendrón poranenia a silné zápaly kože, slizníc a oči. Pri konzumácii pozorujeme zápal ústnej sliznice, opuch jazyka, nevoľnosť, slinenie, zvracanie, krvavú hnačku, nepokoj a niekedy aj kŕče. U mačiek môže spôsobovať trvalé poškodenie obličiek.
Jedľa (Abies alba)
Ihličie z vianočného stromčeku je takisto nebezpečné. Obsahuje rôzne éterické oleje ako napr. terpentínový olej, ktorý je nebezpečný pre psov, mačky a hlodavce a okrem hnačky a zvracania môže vážne poškodiť obličky a pečeň.
Vianočná ruža (Euphrobia pulcherrima)
Najnebezpečnejšími sú divoko rastúce druhy ale aj ten bežný čo mávame doma obsahuje diterpény amyril a germanicol, ktorý je nebezpečný pre všetky druhy zvierat. Prejavmi otravy je silné podráždenie ústnej sliznice, zvracanie, krvavá hnačka, nízka teplota, poruchy srdcovej činnosti, neskôr poškodenie pečene a smrť.
Cyklamen perský ( Cyclamen persicum)
Hlavne jeho cibulka, ktorá obsahuje triterpenový saponín cyclamin, môže spôsobiť smrteľné otravy u psov, mačiek a hlodavcov. Častými prejavmi sú zvracanie, nepokoj, sťažené dýchanie a kardiovaskulárne poruchy. Tekutina obsiahnutá v listoch zase leptá kožu a sliznice.
Alamanda prečisťujúca ( Allamanda cathartica)
Táto rastlina obsahuje dosiaľ nepomenovanú látku, ktorá leptá sliznice. Je jedovatá pre všetky druhy zvierat a vtákov, lebo poškodzuje povrch slizníc ústnej dutiny, žalúdka a čriev a spôsobuje ich zápal a odlupovanie buniek.
Aloe (Aloe spec.)
Bežné komerčné vyrábané nápoje z Aloe nikomu neublížia ale samotná rastlina je jedovatá pre mačky a vtáky. Pôsobí ako silné preháňadlo a môže nenávratne poškodiť obličky.
Avokádo (Persea gratissima)
Avokádo je pre ľudí vychytená lahôdka, pre psov, mačky, hlodavce a vtáky je však dužina, kôstka aj samotná rastlina veľmi nebezpečná. Smrteľné otravy vtákov a malých zvierat nie sú žiadnou raritou. Prejavmi je sťažené dýchanie, kašeľ, zadržiavanie vody v podkoží, pľúcach a brušnej dutine a poruchy činnosti srdca. Žiaľ neexistuje žiadna možnosť terapie.
Yuka (Yucca elephantipes)
Yuka je pre človeka neškodná, u psov, mačiek a hlodavcov však môžu jej saponíny spôsobovať zápaly slizníc gastrointestinalného ústrojenstva. Pozorujeme zvracanie, krvavú hnačku a nadmerné slinenie.
Lopatkovec ( Spathiphyllum)
Podobne ako alamanda obsahuje látky dráždiace sliznicu. Je mierne jedovatá pre všetky druhy zvierat a spôsobuje zápal slizníc v ústnej dutine, žalúdku a črevách. Intoxikácia sa prejavuje nechutenstvom, zvýšenou teplotou, zvracaním a hnačkou.
Krtonovec (Codiaeum variegatum)
Jeho šťava obsahuje jedovaté bielkoviny. Látky sú nebezpečné pre psov, mačky a králiky. Spôsobuje ťažké hnačky a tráviace ťažkosti rôzneho druhu.
Amarylka (Amaryllis hyppeastrum)
Veľmi jedovata rastlina obsahujúca množstvo alkaloidov. Nebezpečná pre všetky druhy zvierat a vtákov. Spôsobuje poruchy činnosti srdcového svalu a tráviace ťažkosti.
Azálka indická (Azalea)
Rastlina ako aj jej cibuľka obsahujú nebezpečné alkaloidy, toxické pre psov, mačky, hlodavce a vtáky. Jej účinnou látkou je lycorin, ktorý patrí medzi veľmi jedovaté látky. Následkom otravy sú okrem tráviacich ťažkosti aj depresia kardiovaskulárneho systému a poškodenie obličiek.
Kristová korunka ( Euphobila milii)
Táto rastlina obsahuje triterpény ktoré sú lokálne toxické. Ak sa dostanú do očí, môžu u všetkých zvierat spôsobiť dočasnú slepotu. Konzumácia bobúľ môže skončiť smrťou.
Tis obyčajný ( Taxus baccata)
Tis patri medzi veľmi jedovaté rastliny. Obsahuje množstvo alkaloidov. Pre psa je smrteľná dávka 30g ihličia, necelé 2g pre králika. Alkaloid taxín pôsobí depresívne na srdcový sval, čo môže viesť k jeho zástave.
Durman ( Burgmansia suaveolens)
Durman patrí k jednej z najnebezpečnejších izbových rastlín pre človeka aj všetky druhy zvierat. Jeho jedovaté látky scopolamin, hyoscyamin a atropin obsiahnuté v semenách rastliny, môžu spôsobiť smrť.
Oleander (Nerium oleander)
Oleander obsahuje veľmi nebezpečný glykozid oleandrin, ktorý toxický pôsobí na srdcový sval. Je jedovatý pre človeka, koňa, psa, hlodavce, prežúvavce a vtáky. Prvé symptómy sú rozšírené zrenice, nepokoj, zvracanie, do modra sfarbené sliznice a znížená telesná teplota. Nasledujú poruchy srdcovej činnosti, arytmie a spomalený tep. Smrť nastáva v priebehu 2 až 3 hodín.
Náprstník červený ( Digitalis spec.)
Nebezpečné glykozidy obsiahnuté v listoch a kvetoch tejto rastliny pôsobia taktiež na srdcový sval. Je jedovatý pre ľudí a pre všetky druhy zvierat. Pri slabej intoxikácii pozorujeme zvracanie, krvavú hnačka a nepokoj. Už 5g listov je pre psa smrteľná dávka.
Konvalinky ( Convallaria majalis)
Konvalinky sú zákonom chránené a obsahujú látky podobné ako oleander. Sú jedovaté pre človeka, koňa, psa, hlodavce, prežúvavce a vtáky. Prvé symptómy sú rozširené zrenice, nepokoj, zvracanie, do modra sfarbené sliznice a znížená telesná teplota. Nasledujú poruchy srdcovej činnosti, arytmie a spomalený tep. Smrť nastáva v priebehu 2 až 3 hodín.
Imelo biele ( Viscum album)
Táto vianočná ozdoba obsahuje vysoko toxický viscotoxin. Najviac je obsiahnutý v stonkách a listoch v zimnom období. Je nebezpečný pre všetky druhy zvierat a vtákov, najviac ovplyvňuje dýchací a tráviaci aparát. Pozorujeme zvracanie a hnačku.
Vyššie uvedený text je vlastníctvom kliniky BullyPet. Akékoľvek šírenie a využitie textu alebo úryvkov je povolené s podmienkou uvádzania ako zdroj informácie veterinárnu kliniku BullyPet spolu s URL linkou na domovskú stránku kliniky.